Schody kamienne Zewnętrzne - Schody okrągłe

Schody półokrągłe lub wykonywane w kształcie łuku ze względu na ich duży rozmiar najczęściej stosowane są na zewnątrz. Wykonane z granitu mają bardzo reprezentacyjny wygląd, robią duże wrażenie i podnoszą cenę nieruchomości.

Od strony projektowania i szalowania schody półokrągłe mogą być wyzwaniem. W tej kwestii dobrze nawiązać współpracę z doświadczonymi fachowcami. Natomiast od strony kamieniarskiej nie stanowią tak dużego problemu pod warunkiem, że kamieniarz posiada odpowiednie narzędzia do ich wykonania np. piłę CNC w innym przypadku mogą pojawić się utrudnienia.

Jeżeli zastawiają się Państwo nad wykonaniem półokrągłych schodów, trzeba sobie zdać sprawę z kilku kwestii, zanim podejmie się decyzję o ich wykonaniu, czyli wielkości, zużycia materiału oraz podstopnic.

Trzeba pamiętać, aby schody spełniały swoją funkcję i dobrze wyglądały muszą, mieć większe rozmiary niż tradycyjne proste schody. Zwiększenie powierzchni generuje większe koszty ich wykonania.

Jeżeli chodzi o zużycie materiału, to kamień wyceniany na takie stopnice jest wymiarowany w formatach prostokąta. Każdy stopień jest prostokątem, z którego wycina się stopnice w kształcie łuku. Jak nietrudno się domyślić powstają duże odpady kamienia, za które płaci klient. Im większe łuki, tym więcej odpadów.

Co do podstopni są to elementy pionowe w schodach, jakkolwiek wykonanie elementów poziomych, czyli stopnic nie stanowi większego problemu tak wykonanie podstopni schodów kamiennych półokrągłych to wyzwanie estetyczne i techniczne. Aby uzyskać łuk na podstopnicy trzeba go wykonać z dziesiątek małych kawałków granitu, które przyklejamy jeden do drugiego po obrysie schodów. Proces jest żmudny, ponieważ każdy mały element na styku z następny elementem musi być przycięty pod odpowiednim kątem, tak aby uzyskiwać łuk. Dodatkowym wyzwaniem jest precyzja. Na podstopniu między małymi kamiennymi elementami powstają dziesiątki łączeń (fug). Muszą być one bardzo precyzyjne wykonane, w innym przypadku grube fugi zniweczą reprezentacyjny wygląd schodów. Fuga musi być jak najmniejsza.

Zapraszamy do współpracy i skorzystania z naszego doświadczenia

Napisz do nas

Na podstawie art. 32 ust 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zwane dalej RODO Państwa dane przetwarzane są tylko do celów kontaktowych i nie będą udostępniane innym podmiotom niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Dane będą przetwarzane tylko i wyłącznie do momentu zrealizowania celu, dla którego zostały zebrane. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych za pomocą formularza kontaktowego jest Firma "Kamieniarstwo Dziubek Arkadiusz" z siedzibą w 43-330 Bielsko-Biała ul. Karpacka 141. Wybierając drogę kontaktu z nami za pomocą formularza kontaktowego, jednocześnie wyraża Pani/Pan zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych takich jak: imię, nazwisko, nazwa firmy, adres mailowy i telefon. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Jeśli ktoś naruszy bezpieczeństwo Pana/Pani danych osobowych, przysługuje Panu/Pani prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. 


pozycjonowanie stron bielsko